Ať už milujete architekturu, kulturu, historii nebo třeba procházky s nádhernými výhledy, Praha vás vždy něčím okouzlí. Máme pro vás 10 nejlepších tipů, co v Praze podniknout – a k tomu ještě tři speciální navíc. Tady si prostě určitě vyberete!
Sdílet:Tohle je naprostá klasika, která nikdy nezklame: Cesta od bývalého královského paláce přes Staroměstské náměstí a Karlův most až na Pražský hrad. Můžete tudy jít stokrát a vždy na této cestě, kterou procházely korunovační průvody českých králů, objevíte něco nového. I když sama o sobě měří jen přibližně tři kilometry, můžete zamířit do několika z řady odboček a užít si tak i další zákoutí Prahy.
Jednou z úžasných vlastností Prahy je skutečnost, že nestojí v rovině, ale i okolo jejího centra se nachází množství vyvýšených míst a kopců. Které stojí za vidění? Rozhodně Petřín s rozhlednou, pochopitelně Pražský hrad, odkud jsou rovněž nádherné výhledy, my ale rozhodně doporučujeme i návštěvu Vyšehradu, procházku po Letné nebo návštěvu Vítkova se sochou Jana Žižky a Národním památníkem. Super výhledy se za pěkného počasí pochopitelně nabízejí z nejvyššího místa v Praze, z moderní Žižkovské věže. A za méně známými výhledy na Prahu můžete třeba k Děvínu nad Žvahovem nebo na Kavčí hory.
Praha je bezesporu zeleným městem, plným větších i menších parků a lesoparků. V centru a poblíž centra Prahy stojí rozhodně za návštěvu zelený pás parků pod Petřínem, Letenské sady, Vítkov nebo Riegrovy sady, pěkně je i v parku Folimanka nebo na Vyšehradě či ve Stromovce. Pokud chcete absolvovat delší procházku nebo výlet, určitě zamiřte do Prokopského údolí nebo do Šárky.
Podle našich zkušeností existují dva druhy lidí: Jedni hřbitovy nesnášejí, druzí je milují. Ta druhá skupina si na hřbitovech užívá jejich klid i příležitost zamyslet se nad pomíjivostí života a srovnat si v hlavě vlastní priority. V Praze se k takovému zamyšlení nabízí řada příležitostí. Nejslavnějším pražským hřbitovem je patrně Slavín na Vyšehradě, kde leží řada známých osobností včetně spisovatele Karla Čapka, který vymyslel slovo Robot, skladatele Bedřicha Smetany, vědce a nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského, malíře Alfonse Muchy nebo prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Anebo, možná, je nejslavnějším pražským hřbitovem Starý židovský hřbitov nedaleko Staroměstského náměstí. Těžko rozhodnout. Za vaši pozornost, pokud máte rádi hřbitovy, pak rozhodně patří i rozlehlý hřbitov na Olšanech.
Praha nabízí také množství kulinářských zážitků. Mezi nejslavnější pražské restaurace patří restaurace a pivovar U Fleků, která se chlubí tím, že se v ní vaří pivo již více než 500 let. Pokud toužíte po doslova nadpozemském zážitku, zamiřte do restaurace Oblaca ve výšinách Žižkovské věže. Pokud dáváte přednost vodě, pak pro vás bude spíš některá z plovoucích restaurací, třeba Marina Ristorante u Mánesova mostu. A pokud chcete zajít do restaurace, kterou proslavila nějaká kuchařská celebrita, zřejmě neuděláte chybu, když zamíříte do Café Imperial televizního kuchaře Zdeňka Pohlreicha. Ale po pravdě: Praha je doslova poseta dobrými restauracemi s mnohdy příznivými cenami a vybírat lze ze skvostů české i světové kuchyně.
Pokud do Prahy míříte za noční zábavou, pak bezpochyby oceníte pestrou nabídku nejrůznějších barů. Které patří k těm nejlepším a nejznámějším? Na Václavském náměstí najdete známý klub Duplex, na Malém náměstí u Staroměstského náměstí pak pražské HardRock cafe. Zřejmě největší koncentraci barů ale zaznamenáte v nedaleké ulici Dlouhá, která vede ze Staroměstského náměstí. Máme-li tu vyzdvihnout jeden podnik, pak to bude rozhodně Moon Club s nádhernou prosklenou střechou a skvělou atmosférou. Nutno ovšem říci, že i pokud jde o bary, je v Praze rozhodně z čeho vybírat.
Nejznámějším pražským muzeem je bezpochyby Národní muzeum v horní části Václavského náměstí. Budova pečlivě zrekonstruovaná a znovuotevřená v roce 2018 se může pochlubit nejen skvostnou výzdobou, ale i 22,5 metrů dlouhou kostrou plejtváka myšoka a pestrými sbírkami pokrývajícími nejrůznější období života na území dnešní České republiky. Milovníkům techniky lze rozhodně doporučit návštěvu Národního technického muzea na Letné, z dalších muzeí pak podle oblasti vašeho zájmu třeba Národní památník na Vítkově, Muzeum Bedřicha Smetany poblíž Karlova mostu nebo Muzeum městské hromadné dopravy ve Vozovně Střešovice.
Jste-li milovníky umění, pak jistě budete chtít zamířit do některé z pražských galerií. Tou nejznámější je bezpochyby Národní galerie, která má sídlo ve Veletržním paláci. Galerie pokrývá umění od konce 18. století do současnosti a najdete zde jak díla velikánů světových, jako je Pablo Picasso, tak českých, jako je Josef Mánes. Další známou galerií je Centrum současného umění DOX s výstavami moderních českých i světových umělců a rozhodně si nenechte ujít ani Muzeum Kampa, které na jedinečném místě v Praze nabízí jedinečnou sbírku moderního umění. A nemůžeme pochopitelně pominout ani Obrazárnu Pražského hradu s díly ze sbírek císaře Rudolfa II.
Ať už jste v Praze s dětmi nebo sami, máte-li rádi zvířata a květiny, pak můžete strávit příjemný čas v zoologické a botanické zahradě. Nacházejí se nedaleko od sebe v pražské Tróji, poblíž Trojského zámku a nabízejí skutečně pestrou podívanou. V ZOO s rozlohou 58 hektarů a 10 kilometry cest můžete obdivovat množství cizokrajných zvířat v téměř přirozeném prostředí a navštívit mimo jiné třeba pavilon goril otevřený v roce 2022, Africký dům, pavilon tučňáků nebo údolí slonů. Venkovní expozice Botanické zahrady v Praze nabízí téměř 20 tisíc druhů rostlin, jedinečnou perlou je pak rozsáhlý tropický skleník Fata Morgana s výstavní plochou o rozloze přes 1700 metrů čtverečních.
Doporučovat konkrétní místa k nákupu v jakémkoli městě světa je vždy trochu ošidné, pokud jako autoři nevíme, co přesně chcete nakupovat. V Praze každopádně platí, že vyhlášenými nákupními zónami jsou Pařížská ulice, ulice Na Příkopě, Palladium na Náměstí Republiky a nově i Václavské náměstí. Kromě Pařížské ulice, která je zaměřena na luxusní zboží pro bohatou klientelu, všechna ostatní zmíněná místa nabízejí běžnou směs převážně kvalitních prodejen. V Praze ovšem najdete i řadu dalších obchodních center, vyhlášené je třeba to na Andělu nebo na Chodově. A pokud chcete jen nakupovat suvenýry (ať už v podobě různých pochutin či alkoholu, skutečně českého skla nebo matrjošek či jiných „památek“ ruské okupace), pak o příležitost nebudete mít nouzi. Turistické trasy v centru města jsou obchody zaměřenými na turisty doslova posety.
Říká se, že pohled z řeky přináší při návštěvě města úplně nové zážitky a v Praze toto tvrzení rozhodně platí. Naštěstí je v nabídce řada různých plaveb po Vltavě – od těch úplně krátkých, jednohodinových v centru Prahy, až třeba po plavbu k přehradě Slapy. Vybírat můžete z plaveb bez občerstvení, tak s jídlem a pitím – a také sváteční plavby při příležitosti různých svátků nebo večerní plavby. Většina plaveb začíná na nábřeží v centru Prahy.
Máte-li rádi železnici, anebo prostě jen neobvyklé zážitky, vyrazte na projížďku Pražským motoráčkem (jezdí zpravidla v nepracovních dnech). Doporučujeme vyjet z pražského Hlavního nádraží, kde rozhodně nepřehlédněte původní secesní budovu (nad novou odbavovací halou) z přelomu 19. a 20. století. Následně projedete více než 1 kilometr dlouhý vinohradský tunel a přejedete po jedné z pražských dominant, ocelovém mostě přes Vltavu z roku 1901. Zastavíte ve stanici Praha-Smíchov (severní nástupiště) a odsud směrem ke dvěma mohutným viaduktům nad Prokopským údolím, díky nimž získala trať přezdívku Pražský Semmering podle známé trati v rakouských Alpách.
Hrad Karlštejn je po Pražském hradě zřejmě nejznámější český hrad a jeho nezaměnitelnou siluetu by zřejmě většina Čechů poznala i v polospánku. Historie hradu sahá až k roku 1348, kdy byl založen jako soukromé reprezentační sídlo římského císaře a českého krále Karla IV a od té doby se v něm odehrála řada významných událostí českých dějin. Na začátku 15. století zde dokonce byly uloženy české korunovační klenoty. Na hrad se lze dostat s organizovanými výpravami, ale snadno také vlakem – z Hlavního nebo Smíchovského nádraží. Jedna jízda trvá přibližně 40 minut.
MyPrague.eu, prosinec 2024