Praha se pyšní jednou z nejlépe organizovaných sítí veřejné dopravy v Evropě. Ať už plánujete prozkoumat historické památky, vydat se na výlet do přírody, nebo se jen přesunout z jednoho konce města na druhý, pražská MHD (Městská Hromadná Doprava) vám to umožní pohodlně, rychle a za dostupnou cenu. Pojďme se podívat, jaké druhy dopravy jsou v Praze k dispozici a kam vás dovezou, ale třeba i na to, jak se snadno dostanete z letiště nebo z nádraží.
Sdílet:Pražská integrovaná doprava (PID) zahrnuje čtyři základní typy městské dopravy: metro, tramvaje, autobusy a trolejbusy, které jsou navzájem velmi dobře propojené. Kromě nich můžete využít i příměstské vlaky, lanovku na Petřín a v letní sezóně dokonce i přívozy přes řeku Vltavu.
Pražské metro je páteří městské dopravy a zahrnuje tři linky:
Linka A (zelená): Zajišťuje spojení mezi historickým centrem (Staroměstská, Malostranská) a oblastmi na okrajích, jako jsou Dejvice nebo Strašnice. Jeden konec této linky se nachází u nemocnice Motol, druhý pak v Hostivaři.
Linka B (žlutá): Prochází západo-východním směrem, přičemž propojuje známé čtvrti, jako jsou Smíchov a Karlín, ale zastavuje třeba i v centru na Václavském náměstí nebo na Národní třídě. Jeden konec se nachází u nákupního centra Zličín, druhý u nákupního centra Černý most.
Linka C (červená): Spojuje severní (Letňany) a jižní části města (Háje) a zastavuje například na Václavském náměstí, na autobusovém nádraží Florenc, na Hlavním nádraží nebo v blízkosti Vyšehradu. Tato linka zastavuje i u největšího nákupního centra v ČR, kterým je Westfield Chodov.
Metro je rychlé, přehledné a jezdí v intervalech 2–10 minut, v závislosti na denní době.
Praha je známá svou hustou sítí tramvajových linek, které vás dovezou téměř všude. Denní linky jezdí od 4:30 do půlnoci a noční linky (čísla 91–99) pokrývají město během noci. Jízda tramvají je ideální, pokud chcete obdivovat krásy města během přesunu. Například linkou 22 se dostanete z Karlova náměstí přes Národní třídu okolo Národního divadla přes Vltavu až na Malostranské náměstí a na Pražský hrad.
Autobusy pokrývají především oblasti, kam metro ani tramvaje nejezdí, a to hlavně na okrajích města a v příměstských částech. Poměrně nedávno se pak v Praze znovu objevily i první linky trolejbusů.
Pražské Letiště Václava Havla (dříve Letiště Ruzyně) je od centra vzdálené přibližně 15 kilometrů a do centra města se odsud dá dostat několika způsoby:
Autobusová linka 119: Tato linka vás doveze z letiště na stanici metra A Nádraží Veleslavín. Jízda trvá asi 15 minut. Pro jízdu je potřebná běžná 30minutová jízdenka (viz dále).
Autobusová linka 100: Spojuje letiště se stanicí metra B Zličín. Jízda trvá cca 15 minut. Pro jízdu je potřebná běžná 30minutová jízdenka (viz dále).
Airport Express (AE): Jde o přímý spoj mezi letištěm a Hlavním nádražím. Je o něco dražší než běžné linky, ale nabízí vyšší pohodlí a rychlost.
Taxi nebo ridesharing: Taxi je nejpohodlnější, ale také nejdražší variantou. Doporučuje se využívat oficiální taxi služby.
V Praze se nachází několik vlakových a autobusových nádraží. Na většinu z nich se snadno dostanete některou z linek metra i dalšími způsoby.
Hlavní nádraží je klíčový železniční uzel, který spojuje Prahu s ostatními městy v České republice i v zahraničí. Nachází se přímo v centru města a je snadno dostupné metrem (linka C), tramvajemi i autobusy.
Toto vlakové nádraží na severu města je dostupné linkou metra C a tramvajovými spoji.
Praha má několik významných autobusových terminálů:
Florenc: Největší autobusové nádraží v Praze, obsluhuje jak meziměstské, tak mezinárodní spoje. Dostanete se sem metrem (linky B a C) nebo tramvajemi.
Na Knížecí: Menší terminál u Smíchova, odkud jezdí autobusy především do západních a jihozápadních částí Česka. Dostupný je metrem (linka B) a tramvajemi.
Černý Most: Terminál na severovýchodním okraji města, odkud jezdí autobusy především směrem na sever a severovýchod ČR. Jedem sem linka metra B.
Kromě výše uvedených nádraží se v Praze nacházejí i další, menší nádraží. I ta jsou dostupná městskou hromadnou dopravou.
V celé Praze platí jednotné jízdenky pro všechny druhy dopravy. Jízdenky můžete zakoupit v automatech, v trafikách, přes mobilní aplikaci PID Lítačka, nebo většinou i přímo v tramvaji nebo v autobuse v automatu (platba pouze kartou).
Aktuální ceny běžně používaných přestupních jízdenek činí:
Jízdenka na 30 minut: 30 Kč
Jízdenka na 90 minut: 40 Kč
Jízdenka na 24 hodin: 120 Kč
Jízdenka na 3 dny: 330 Kč
Pro lanovku na Petřín je stanoveno speciální jednotné nepřestupní jízdné 60 Kč.
Děti do 14 let a senioři nad 65 let mohou cestovat zdarma, pokud mají odpovídající průkaz. Cena za přepravu větších zavazadel činí 20 Kč.
Pro příměstské linky je třeba zakoupit jízdenky pokrývající odpovídající počet tarifních pásem a čas cesty.
Jízdenky lze nejsnáze zakoupit na zastávkách v automatech a ve stáncích s novinami, každou jízdenku je třeba pak označit – v automatu v autobuse či v tramvaji nebo při vstupu do metra. Jízdenky lze pořídit rovněž z mobilní aplikace nebo ve vybraných jízdních prostředcích. Při koupi jízdenky přímo v autobuse nebo v tramvaji už je na ní vyznačen čas platnosti a není ji tedy třeba znovu označovat.
Aktuální ceny veškerého jízdného najdete na stránkách Dopravního podniku města Prahy zde. Mapy spojů pražské hromadné dopravy najdete zde.
Pražská veřejná doprava je nejen spolehlivá a rychlá, ale také přátelská k turistům. S její pomocí můžete pohodlně navštívit všechny významné památky, jako je Pražský hrad, Karlův most, Vyšehrad nebo Trojský zámek. Navíc vás zaveze i na místa mimo centrum, například do přírodní rezervace Prokopské údolí nebo k lesoparku Šárka.
Díky husté síti spojů a dobré organizaci se dostanete kamkoliv – ať už máte na programu kulturu, přírodu, nebo gastronomii.
MyPrague.eu, prosinec 2024