Tipy

Pražské ostrovy: Skryté klenoty na Vltavě

Výhled z Kampy na Národní divadlo
Výhled z Kampy na Národní divadlo

Praha je proslavená svou historickou atmosférou, malebnými uličkami i úchvatnou architekturou. Mezi zajímavé turistické cíle ale patří také místa, která jsou někdy opomíjena: ostrovy na řece Vltavě. Nabízejí nejen pozoruhodné pamětihodnosti, ale také oázy klidu uprostřed ruchu metropole a jedinečné výhledy na historické centrum města. Pojďme se tedy společně projít po pražských ostrovech, kde historie, příroda a umění splývají v jeden harmonický celek.

Sdílet:  

Protože naši cestu chceme začít na tom nejzajímavějším ostrově, začneme přímo v samém srdci Prahy u Karlova mostu a postupně se vydáme k jihu. Odtud pak zamíříme i za zbývajícími dvěma ostrovy v severní části Prahy. Tak se vydejme na cestu.

Kampa: Ostrov romantiků a umění

Pokud byste měli navštívit jen jeden z pražských ostrovů, pak jím bezpochyby musí být ostrov Kampa. Nachází se nedaleko od Pražského hradu, na Malé Straně, od níž je oddělen ramenem Vltavy zvaným Čertovka. Sejít na něj můžete přímo z Karlova mostu a rozhodně nebudete litovat: Jižní část ostrova tvoří rozlehlý park, který je ideální pro odpočinek nebo piknik s výhledem na Karlův most, v srdci ostrova pak najdete Werichovu vilu, kde sídlí galerie a kulturní centrum připomínající slavného českého herce Jana Wericha, Lichtenštejnský palác nebo Muzeum Kampa, které vystavuje díla moderního středoevropského umění.

Přes takzvaný mostek na západní straně ostrova, z něhož je vidět mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna a socha vodníka Kabourka, můžete přejít k blízké Lennonově zdi, která je pokrytá barevnými graffiti a vzkazy o lásce i svobodě – a je jedním z nejznámějších pražských symbolů odporu proti komunistickému režimu.

Střelecký ostrov: Oáza klidu s výhledem na Karlův most

Jen nějakých 100 metrů od jižního cípu Kampy začíná most Legií a právě po něm se během několika málo minut dostanete na další pražský ostrov - Střelecký ostrov. Toto místo nabízí nejen klidný park obklopený vodami Vltavy, ale také jedinečné výhledy na Karlův most, Staré Město a Národní divadlo. Ostrov je rovněž oblíbeným místem pro pořádání koncertů, filmových projekcí pod širým nebem a jiných kulturních akcí.

A proč se ostrov jmenuje Střelecký? Protože od 14. století sloužil jako cvičiště pražských střelců, kteří na něm vylepšovali své schopnosti střelby z luků a kuší. V jižní části ostrova se nachází také restaurace a kavárna. 

Slovanský ostrov, zvaný též Žofín: Historie i kultura

Slovanský ostrov, známý také jako Žofín, je historicky spojen s kulturním životem Prahy. Dominantou ostrova je totiž novorenesanční palác Žofín, kde se konala řada známých akcí, například v roce 1848 takzvaný Slovanský sjezd, kterému předsedal František Palacký, významný český historik, politik a spisovatel. Dodnes se zde konají koncerty, plesy a další společenské akce.

Ostrov nabízí nádhernou promenádu s úžasnými výhledy na Národní divadlo a břehy Nového Města. Když to počasí dovolí, můžete si tu také pronajmout šlapadlo nebo loďku a vyrazit na romantickou projížďku po Vltavě.

Dodejme, že v jižní části ostrova najdete známou budovu Spolku výtvarných umělců Mánes, vybudovanou před sto lety na místě bývalých Šítkovských mlýnů.

Dětský ostrov: Zábava pro rodiny s dětmi

U druhého břehu Vltavy najdete Dětský ostrov, který je, jak už název napovídá, zajímavý především na rodiny s dětmi. Najdete zde moderní dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a pískovišti. Ostrov bývá doporučován i jako místo vhodné k nejrůznějším rodinným piknikům.

Císařská louka

Když se podíváme ještě dál na jih, až za známý železniční most pod Vyšehradem, narazíme na Vltavě na ostrov Císařská louka – a pozor, nespleťte si ho s Císařským ostrovem, který se naopak nachází na severu Prahy a ještě se k němu dostaneme. V areálu Císařské louky se můžete oddávat nejrůznějším sportovním aktivitám, nachází se tu přístav, tábořiště, ale třeba i restaurace. A mimochodem - v roce 1893 se tu hrálo zřejmě naprosto první oficiální fotbalové utkání na území Čech.

Veslařský ostrov

Veslařský ostrov je co by kamenem dohodil od Císařské louky a jak jeho název napovídá, je zasvěcen veslování. Stojí zde klubovny, loděnice a další sportovní zařízení sloužící tomuto sportu a tradičně zde startuje také slavný pražský veslařský závod Pražské primátorky.

Štvanice: Ostrov sportu a rekreace

A z jihu Prahy se nyní přesuňme od Karlova mostu směrem na severovýchod, kde mezi čtvrtěmi Karlín a Holešovice leží ostrov Štvanice. Ten je známý především jako sportovní a rekreační zóna se skateparkem, tenisovými kurty a také veřejnou plovárnou Baden Baden. Na západním konci ostrova pak můžete vidět budovu vodní elektrárny z roku 1913.

Díky své poloze blízko centra Prahy je Štvanice skvělým místem pro aktivní trávení volného času. Navíc se odtud otevírají krásné výhledy na moderní architekturu Karlína i stavby z průmyslové historie Holešovic.

Císařský ostrov: Brána do přírody

Císařský ostrov je největším pražským ostrovem a v minulosti se mohl chlubit bohatým společenským životem v parcích a výletních restauracích. V 60. letech minulého století zde však byla postavena čistírna odpadních vod a nyní tedy zřejmě tento ostrov navštívíte jen při cestě ze známé Královské obory Stromovka směrem k Trojskému zámku, případně k botanické nebo zoologické zahradě.

Romantika i dobrodružství na pražských ostrovech

Jak jste asi poznali, pražské ostrovy jsou rozmanitým světem, kde si každý najde to své. Ať už toužíte po romantické procházce s výhledem na historické památky, klidném místě k odpočinku nebo aktivním odpoledni plném sportu, ostrovy na řece Vltavě vám mají co nabídnout. Rozhodně si zaslouží, abyste si je pro sebe objevili.

MyPrague.eu, prosinec 2024
Sdílet: